Jak zmienić termin płatności raty kredytu?

Zmiana ustalonego w umowie dnia płatności raty kredytowej nie stanowi problemu. Można dokonać tego osobiście w placówce banku lub w niektórych przypadkach nawet przez Internet. Zmiana terminu możliwa jest w większości banków przez cały okres trwania kredytu.

 

Zmiana terminu raty nie jest skomplikowaną procedurą. W przypadku wizyty w placówce banku wymaga zazwyczaj złożenia wniosku o ustalenie innego dnia płatności lub wypełnienia formularza. Warto zabrać ze sobą dowód osobisty, a czasami umowę kredytową. Chcąc dokonań zmiany online, trzeba zalogować się na swoje konto w bankowości elektronicznej i wypełnić formularz wybierając odpowiednią opcję.

 

Ile kosztuje zmiana terminu spłaty kredytu?

 

Wysokość opłaty za odroczenie terminu płatności raty kredytu zależy od konkretnego banku. Najczęściej spotykane opłaty za wystawienie aneksu do umowy wynoszą od 100 do 200 zł, poniżej tych kwot występują rzadko, choć można znaleźć i takie banki, w których nie pobiera się opłaty za tego typu operację. Część banków zastrzega sobie możliwość ustalenia terminu płatności na konkretne dni, np. 1, 2, 16 czy 20 dzień miesiąca.

 

W jakim celu zmieniać termin płatności?

 

Najczęstszymi przypadkami, w jakich niezbędna jest zmiana terminu płatności raty kredytu, to notoryczne wzrosty kursu waluty obcej, w której jest zaciągnięte zobowiązanie, w dniu płatności w banku, a także problemy z zapłatą raty na czas, np. ze względu na opóźnienia w wypłacie wynagrodzenia przez pracodawcę. W pierwszej sytuacji odroczenie terminu wiąże się ze znacznymi oszczędnościami w perspektywie kilku lat. Kurs zwiększający się o kilka groszy w dniu płatności prowadzi do kosztów rzędu 100-200zł w skali roku. Biorąc pod uwagę wysokość pobieranej w banku prowizji, przesunięcie raty jest jak najbardziej opłacalne.

 

Opóźnienia we wpływie wynagrodzenia na konto mogą stać się bardzo problematyczne, zwłaszcza gdy termin raty ustalony jest jeden dzień po oczekiwanej wypłacie. Opóźnienia nie muszą zawsze wynikać z nieuczciwości pracodawcy, mogą być wywołane specyfiką danego banku i szybkością realizacji przelewów. Problemy z zapłatą raty w terminie są często wynikiem nieprzemyślanego wyboru tego terminu podczas podpisywania umowy.

 

Odroczenie terminu zapłaty raty kredytu pozwoli nie tylko zaoszczędzić pieniądze w dłuższym okresie, ale przede wszystkim uniknąć stresu i nieprzyjemnych konsekwencji. Niektóre banki decydują się w bardzo szybkim terminie rozpoczynać proces windykacyjny. Powiadomienia w postaci wiadomości sms i e-maili mogą przeistoczyć się w monity wzywające do zapłaty, za które bank doliczy dodatkowe opłaty w wysokości nawet kilkudziesięciu złotych, a także obciąży kolejne raty karnymi odsetkami.

Może Ci się również spodoba