Czy warto ubezpieczyć kredyt?

Podczas brania kredytu, niektórzy z nas, zastanawiają się na pewno, co to jest ubezpieczenie kredytu i czy naprawdę jest nam ono potrzebne. Po przeczytaniu tego artykułu, zrozumiesz, że jest to rzecz, którą powinieneś zrobić, dla własnego bezpieczeństwa. W trudnych sytuacjach życiowych, bardzo często nie wiemy jak mamy sobie poradzić ze spłatą pożyczki , ubezpieczenie ma nas przed tym chronić.

Czym jest ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie kredytu jest to nic innego, jak forma ochrony ze strony banków. Zabezpieczają się one na wypadek, gdyby klient nie był w stanie spłacić swoich pożyczek. Dla nas więc, takie wykupienie bezpieczeństwa, może być bardzo pomocne, jeśli nagle znajdziemy się w sytuacji bez wyjścia. Banki proponują nam osłonę kredytu, na wypadek naszej nagłej śmierci, poważnej choroby bądź utraty pracy. Korzyści pobiera zarówno klient jak i bank. Musimy jednak uważać, ponieważ nie zawsze proponowane ubezpieczenie jest korzystne dla klienta. Ubezpieczenie może być dobrowolne lub obowiązkowe. Często klient dostaje po prostu wybór: znaleźć osobę, która w razie naszej śmierci spłaci nasz dług, lub wykupić ubezpieczenie. Zazwyczaj wybieramy tą drugą opcję, ponieważ nie jest łatwo znaleźć kogoś, kto zgodzi się na uregulowanie naszych pożyczek.

Czy ochrona kredytu jest potrzebna?

Moim zdaniem, jest to jak najbardziej wskazane. Należy się zabezpieczać, ze względu na różne sytuacje. Jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego, nie ma tego typu nieprzyjemności. Kiedy zdecydujemy się zapłacić za ochronę swojego kredytu, należy sprawdzić czy przypadkiem nasza polisa nie pokryłaby jego spłaty, jeżeli bank tę polisę zaakceptuje. Tylko ubezpieczenie na życie w razie śmierci, będzie w stanie pokryć spłatę naszego kredytu w całości. Jeżeli chodzi o chorobę, polisa na życie może spłacić jedynie niewielką część pożyczki.

Sprawdź dokładnie OWU

Ubezpieczenie kredytuWażne jest, aby przed zakupieniem jakiegokolwiek ubezpieczenia, dokładnie przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia (OWU), które czasem okazują się być bezwzględne. Zawarta lista chorób w OWU jest bardzo krótka, zazwyczaj brany pod uwagę jest: udar mózgu, nowotwór, czy zawał serca. Inne choroby nie podlegają ochronie. Dlatego sprawdzanie jakie choroby przewiduje w swoich warunkach nasza ubezpieczalnia, jest bardzo istotne. Dowiedz się kiedy należy Ci się ta pomoc. Jeżeli natomiast zachorujemy od 60 do 90 dni po podpisaniu umowy, nie otrzymamy świadczenia.

 

Osoby, które stracą pracę…

Kolejną możliwością, jest otrzymanie ubezpieczenia kredytu, jeżeli stracimy pracę. Warunkiem jednak jest to, że utrata pracy nie może być absolutnie z naszej winy lub za porozumieniem stron. Dla firm ubezpieczeniowych, ważny jest sposób utraty pracy przez klienta. Tylko w sytuacji, gdy nie ponosimy za to winy, ubezpieczalnia będzie mogła udzielić nam pomocy i wypłacić nam świadczenie. Jeżeli sami zrezygnowaliśmy z naszego stanowiska, wtedy nie mamy na co liczyć. Zasady są proste. Ubezpieczalnie zabezpieczają się w ten sposób, na wypadek wyłudzania pieniędzy przez klientów. Bardzo często, niektóre firmy wymagają również od ludzi dokumentów, potwierdzających posiadanie przez nich statusu bezrobotnego.

Ubezpieczenie kredytu – wybór oferty

Podczas wybierania oferty, banki praktycznie zawsze starają się nas zachęcić różnego rodzaju promocjami. W zamian za skorzystanie z ubezpieczenia, obiecywane nam są korzystniejsze warunki kredytowania. Jednak to Ty musisz wiedzieć, co tak naprawdę Ci się opłaca. Czy to rzeczywiście jest tak niesamowita promocja, aby z niej skorzystać? Za ochronę swojego kredytu płacimy zazwyczaj z góry. W sytuacji, kiedy klient szybko spłaci swój kredyt, może domagać się o zwrot kosztów za niewykorzystane ubezpieczenia. Natomiast w ciężkich sytuacjach, pamiętajmy, aby korzystać z tej opcji, skoro tak słono za nią płacimy. Nie dopuśćmy, aby wydawane przez nas pieniądze, przepadły. Wykorzystuj pomoc, która w ciężkich chwilach Ci się należy, którą tak naprawdę sam sobie ufundowałeś.

Który kredyt jest najtańszy

Porównaj oferty banków i sprawdź, który kredyt jest najtańszy. Ranking kredytów gotówkowych przygotowany przez naszych ekspertów uwzględnia najważniejsze koszty związane z zaciągnięciem kredytu.

Ubezpieczenie kredytu jest bardzo ważne. Co jeśli z dnia na dzień znajdziemy się na wózku inwalidzkim, nie będziemy w stanie podjąć się żadnej pracy? To ma nas chronić a nie zaskakiwać i irytować. Fakt, ubezpieczenie kredytu ma również chronić banki. Koszty kredytu po dodaniu ubezpieczenia wzrosną. Jednak, zadaj sobie podstawowe pytanie –  co wolisz wybrać, co będzie dla Ciebie lepsze?

Może Ci się również spodoba