Jakie są obecnie dostępne narzędzia windykacyjne?

W dzisiejszych czasach zadłużenie stało się powszechnym zjawiskiem. Często w życiu codziennym spotykasz się z nieuczciwością kontrahentów, twoi dłużnicy nie są skorzy do uregulowania zaciągniętych zobowiązań finansowych. Raporty wydawane przez BIG InfoMonitor S.A. wskazują jednoznacznie, że kwota przeterminowanych zobowiązań wzrasta. Taka tendencja jest widoczna także w wielkości niespłaconego zadłużenia. Wydaje się, że ludzie zadłużają się, jakby miało nie być jutra. Nieuregulowane długi to niewątpliwie problem dla dłużnika, ale także dla wierzyciela, który często ma problem z odzyskaniem swoich pieniędzy. Masz już dość szarpania się z dłużnikami, którzy osiągnęli mistrzowski poziom w uchylaniu się od spłacania należności? Szukasz skutecznych narzędzi windykacyjnych, które sprawią, że odzyskasz swoją własność? W tym artykule znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Prawdziwe oblicze windykacji

W jednym z wcześniejszych artykułów poruszyłem temat odzyskiwania wierzytelności, zatem wiesz już, że nie jest to łatwe zadanie. Wielu dłużników wykorzystuje wszelkie możliwe sposoby, aby tylko wymigać się od uregulowania długów. Jednocześnie wierzyciele mają małe pojęcie na temat skutecznych narzędzi umożliwiających odzyskanie długu. Podejmują oni nieskuteczne działania, które nie przynoszą większych rezultatów. Sfrustrowani i zrezygnowani, w końcu proszą o pomoc firmy windykacyjne, które w profesjonalny sposób starają się rozwiązać  ich problem. Jednak wiele osób ma pewne obawy przed skorzystaniem z takiej pomocy. Nie chodzi tylko o koszt, ale o wizerunek firm windykacyjnych. Windykacja często kojarzy się z interwencją grupki napakowanych gogusiów, którzy w niezbyt przyjemny dla dłużnika sposób, zmuszają go do oddania pożyczonej kwoty. Windykator  często jest także mylony ze znienawidzonym przez wielu komornikiem. Na szczęście to tylko stereotyp. Wiele firm działa legalnie i w granicach prawa, są skuteczne i cieszą się uznaniem klientów. Zanim jednak przejdziemy do omówienia dostępnych narzędzi windykacyjnych, z których możesz skorzystać w potrzebie, wytłumaczę czym jest sama windykacja i jakie są jej rodzaje.

Windykacja – co to jest?

Windykacja (z łac. vindicatio) to dosłownie odbieranie roszczeń, czy nawet obrona konieczna lub zemsta. W dzisiejszych czasach rozumiemy to, jako działanie mające na celu przekonanie dłużnika do zapłaty należności. Ale nowoczesna i skuteczna windykacja (a taka Cię interesuje) nie polega tylko na zmuszeniu kontrahenta do zapłaty zaległych należności, lecz ma na celu zachęcenie go do uregulowania długu z własnej woli.  Jeśli chodzi o rodzaje windykacji, można ją podzielić na windykację miękką i twardą lub windykację polubowną i sądową, które to w zasadzie pokrywają się ze sobą. I tak windykacja polubowna może być uznana za miękką , a sądowa za twardą. W przypadku pierwszej, chodzi o polubowne  i wyrozumiałe podejście do dłużnika. Stosowana jest raczej w przypadku osób, które są zadłużone od niedawna. W drugim przypadku, chodzi o uzyskanie wyroku sądu i nakazu zapłaty, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zawiodła miękka windykacja.

Dostępne narzędzia windykacyjne

W ramach powyższych rodzajów windykacji znajdują się narzędzia, które są z powodzeniem wykorzystywane przez firmy windykacyjne. Często są to telefony do dłużników, wysyłanie smsów, lub monitów, które przypominają o obowiązku uregulowania należności. Pracownicy terenowi spotykają się także osobiście z dłużnikiem lub pełnią rolę mediatora pomiędzy nim a wierzycielem. Firmy windykacyjne zajmują się przygotowywaniem dokumentów niezbędnych do skierowania pozwu do sądu, a także śledzą majątek dłużnika. W artykule dotyczącym przedawnionych wierzytelności wspomniałem o możliwości sprzedaży wierzytelności. Na rynku istnieją giełdy wierzytelności lub firmy, które zajmują się taką działalnością. Dzięki temu mamy możliwość odzyskania przynajmniej części pieniędzy. Istotną rolę odgrywa także wywiad gospodarczy. Jest to doskonałe narzędzie do działań prewencyjnych, które może wyeliminować konieczność podjęcia czynności windykacyjnych w przyszłości. A przecież często chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z nimi.  Oznacza to, że przed podpisaniem umowy z kontrahentem, można go skutecznie „prześwietlić”. Znając wcześniej sytuację finansową przyszłego partnera biznesowego, możesz łatwo określić ryzyko i wyeliminować tych nierzetelnych i niewypłacalnych. Kolejnym ważnym narzędziem windykacyjnym, z którego możesz korzystać z powodzeniem, jest wpis do rejestru jednego z Biur Informacji Gospodarczej (BIG). Znasz już wymieniony skrót i wiesz, jaką grozę często budzi w sercach dłużników. Już sam zamiar umieszczenia informacji w jednym z rejestrów dłużników, sprawia, że oporni kontrahenci zdecydują się na spłacenie należności. Co więcej, działalność BIG-ów nie ogranicza się do publikowania danych dłużników. Skuteczne są także metody prewencji, które stosowane są na umowach. Widoczna na nich klauzula lub elektroniczny nadruk o współpracy danej firmy z BIG mają na celu wcześniejsze ostrzeżenie kontrahenta o konsekwencjach jakie go czekają, gdy będzie ociągał się ze spłatą długów.
Na zakończenie chciałbym podkreślić znaczenie działań prewencyjnych, które często skutecznie motywują partnerów biznesowych do terminowego regulowania należności. Niemniej jednak, gdy takie metody zawiodą, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Na pocieszenie warto dodać, że na korzyść wierzycieli działa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Oznacza to, że masz prawo domagać się od dłużnika pokrycia kosztów windykacji. Teraz wiesz, że nie jesteś bezbronny i możesz śmiało stawić czoło swoim dłużnikom.

Może Ci się również spodoba