Gdzie najlepiej założyć konto bankowe i co brać pod uwagę? Ukryte koszty banków

            Czym tak w ogóle jest konto bankowe?

Inaczej: „rachunek ROR”, „rachunek bankowy” czy „konto osobiste”. Jest to tak naprawdę zapis stanu posiadanych przez nas pieniędzy. Mamy przypisany indywidualny numer IBAN dzięki czemu możemy dokładnie przelewać pieniądze bezpośrednio na nasze konto. Najczęściej prowadzimy takie konto w banku, zdarzają się jednak ludzie którzy zakładają konta w tzw. parabankach.

Parabanki są to instytucję działające podobnie jak banki, ale opierające się o inne przepisy niż Prawo bankowe. Obie te instytucje kiedy tylko chcemy (oczywiście zakładając, że mamy środki na koncie) przelewają pieniądze by wykonać transakcję, a później rozliczają konta. I nie jest ważne czy robią to po realizacji przelewu czy dokonaniu płatności kartą w sklepie. Niestety bank może również pobrać pieniądze z naszego konta samodzielnie. Dzieje się tak między innymi wtedy, kiedy pobiera opłaty za posiadanie karty czy prowadzenia konta.

         Więc jaki bank powinniśmy wybrać?

Oczywiście jak najbezpieczniejszy. Jednak ze względu na to, że takich banków jest sporo powinniśmy skupić się również na innych rzeczach. Przede wszystkim nie powinniśmy przywiązywać się do żadnego banku. Bardzo często nasze przyzwyczajenia sprawiają, że zamiast podpisać nową, korzystniejszą umowę dalej trzymamy pieniądze na beznadziejnie oprocentowanym koncie i na dodatek płacimy ogromne pieniądze za prowadzenie konta.

Niestety mimo konkurencji prowadzenie konta nie jest darmowe. Właśnie dlatego powinniśmy zastanowić się z jakich usług bankowych korzystamy? Odpowiadając na to pytanie zdajemy sobie sprawę z tego, czego tak naprawdę od banku oczekujemy.

            Rodzaje kont bankowych

Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów kont. W tej chwili najpopularniejszy jest rachunek bieżący który odpowiada przede wszystkim za przyjmowanie i wydawanie pieniędzy. To dzięki niemu możemy za pośrednictwem banku opłacać rachunki: comiesięczne abonamenty, czynsze czy pojedyncze transakcje w internecie. Prowadząc firmę zgodnie z prawem musimy posiadać taki rachunek. Osoby fizyczne nie muszą, ale raczej to robią, ponieważ posiadanie takiego rachunku znacznie ułatwia im życie. Pracodawcy łatwiej będzie wypłacać nam wynagrodzenie, a sami zdecydowanie szybciej dokonamy np. przelewu przez Internet niż w placówce banku. Na dodatek w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć pracodawcę który wypłaca wynagrodzenie w inny sposób. Na dodatek takie konto jest niesamowicie bezpieczne. W końcu łatwiej dokonać kradzieży gotówki niż włamać się na konto internetowe, a nawet jeśli chcemy mieć pieniądze w ręce, zawsze możemy je wypłacić z bankomatu lub w wyznaczonych placówkach.

Innym kontem jest tzw. rachunek pomocniczy, czyli inaczej techniczny. Pomaga on naszemu bankowi dokonywać rozliczeń w innych bankach. Jednak nie powinniśmy się nim przejmować, jest to konto z którego korzysta głównie nasz bank, jednak mimo wszystko warto wiedzieć, że taki rachunek w ogóle istnieje.

Kolejnym rodzajem konta jest lokata – służy oczywiście do przechowywania pieniędzy, których aktualnie nie potrzebujemy w celu pomnożenia środków o wcześniej określony procent. Nie jest on wysoki, jednak pozwala nam chronić swój kapitał przed ewentualną inflacją. Pieniądze możemy wypłacić po terminie zapisanym wcześniej w umowie (bądź wcześniej, ale najczęściej w tym wypadku ponosimy straty).

Możemy korzystać również z konta oszczędnościowego. Różni się on od lokaty głównie zmiennym i przeważnie nieco niższym oprocentowaniem. Możemy też wypłacić pieniądze bez utraty zysku w każdym momencie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla osób które nie są pewne czy pieniądze które ulokują nie będą w najbliższym czasie potrzebne.

Wyjeżdżając za granicę zakładamy konta walutowe. Prowadzimy je w polskim banku, jednak przechowują one pieniądze w obcej walucie dzięki czemu po powrocie do Polski bez problemów możemy wypłacić środki i wymienić je w kantorze (bądź przewalutować je w banku, jednak tam procent jest przeważnie mniej korzystny).

 

 

 

Może Ci się również spodoba