Jak zacząć oszczędzać?

Kilka porad dla początkujących.

W myślach wielu osób, często krąży chęć spełnienia swoich mniejszych lub większych pragnień. Niejednokrotnie bywają nimi podróże w odległe zakątki, nowy samochód czy wyposażenie do mieszkania. Jednak, aby marzenia przerodziły się w rzeczywistość trzeba je w miarę możliwości realizować. W przypadku dążeń typowo materialnych, sytuacja jest niestety lekko utrudniona. Nie zawsze posiadane zasoby finansowe są na tyle wysokie, aby można było je przeznaczyć na kupno nowego samochodu czy wycieczki. W takiej sytuacji może pomóc kredyt, ale jak wiadomo jego uzyskanie wiąże się z późniejszymi odsetkami, a co za tym idzie spowoduje niewielkie korzyści.

Alternatywą dla pozyskania środków na realizację celów jest stara, ale dalej aktualna metoda mianowicie oszczędzanie. Teoretycznie gromadzenie pieniędzy wydaje się być bardzo proste, ale praktyka w tym przypadku może sprawiać trochę trudności. Nieprzewidziane wydatki, kryzys finansowy, a w najgorszym wypadku utrata pracy może w pewnej mierze wpłynąć na oszczędzanie. Jednak nawet w takich chwilach nie warto się poddawać.

Jak skutecznie zacząć oszczędzać?

Najważniejszą zasadą w oszczędzaniu jest regularność. Wyrobienie nawyku odkładania nawet najmniejszych kwot w równych odstępach czasowych, a najlepiej każdego dnia jest pewnego rodzaju zalążkiem do wprowadzenia przyzwyczajenia w tej kwestii. Kolejną podstawą jest motywacja oraz wytrwałość, analogicznie do aktywności fizycznej podejmowanej w celu osiągnięcia wymarzonej sylwetki. Osoba, która zawzięcie uprawia sport prędzej czy później osiągnie zamierzony plan, co więcej wyrobi sobie nawyk do zdrowego trybu życia. Podobnie jest z oszczędzaniem, jeśli osoba planuje w przyszłości większe wydatki i chcę zacząć na nie odkładać, nie powinna korzystać z wymówek tylko konsekwentnie dążyć do uzbierania potrzebnej, a może nawet większej sumy.

Istotną rzeczą jest utworzenie listy, która posłuży jako motywator do regularnego oszczędzania. Może to być również zwykła kartka przyklejona w widocznym miejscu ważne, aby były na niej opisane cele, na które przyszłe oszczędności zostaną przeznaczone.

Ważnym aspektem jest także pilnowanie wydatków. Tak jak w przypadku oszczędzania, należy to robić systematycznie. Najlepszym wariantem jest comiesięczna bądź cotygodniowa analiza wpływów finansowych, a także ponoszonych kosztów. Nie jest to porywające zajęcie ale na pewno pomoże, a właściwie uświadomi to gdzie pieniądze są lokowane i w jakim przypadku można je zaoszczędzić. Obecnie, w celu ułatwienia rachunków, można skorzystać z pomocy aplikacji mobilnych, które w prosty i mniej czasochłonny sposób pomogą zarządzać wydatkami.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, nawet małe ale regularne kroki doprowadzą do wymarzonego celu. Czasem lepsze jest odkładanie mniejszych kwot, niż zaciskanie pasa na rzecz dużych, ponieważ takie próby oszczędzania mogą wpłynąć na osłabienie motywacji, a co za tym idzie zakończyć się porażką.

Pomocą metodą w gromadzeniu oszczędności jest regularne odkładanie niskich kwot. Pierwszym wariantem jest oszczędzanie „po” zakupach. Polega on na zbieraniu 2 lub 5 złotówek bądź całych końcówek transakcji. Jest to sposób, którego nie odczuwa się na co dzień, co więcej nie wymaga żadnego wysiłku. Ponadto w krótkim odstępie czasu pozwala na zgromadzenie niemałej sumy pieniędzy.

Wracając do wyżej wspomnianej analizy portfela. Dobrym krokiem w kierunku oszczędzania jest planowanie wszelkich wydatków. Często zdarza się nieplanowany zakup spowodowany dużym wyprzedażowym sloganem, a w późniejszym czasie okazuje się, że kupiony produkt nie jest potrzebny. Finalnie pieniądze, które można było dołożyć do skarbonki przepadają, a artykuł staje się nieużytkiem. W przypadku zakupów, pomocnym wariantem jest korzystanie z promocji bądź kart stałego klienta. Pozwoli to na znaczne obniżenie wydatków na artykuły gospodarstwa domowego, a uzbierane punkty można wymienić na nagrody bądź inne promocyjne oferty.

Może Ci się również spodoba