Karty kredytowe - Ranking Kart Kredytowych - wybierz najlepszą kartę kredytową

Wybór karty kredytowej spełniającej wszystkie oczekiwania, jednocześnie z korzystnym oprocentowaniem i niskimi opłatami jest nie lada wyzwaniem. Aby ułatwić Ci wybór spośród kilkudziesięciu dostępnych w Polsce ofert, nasi eksperci na bieżąco analizują propozycje banków i opracowują ranking najlepszych kart kredytowych.

Ranking kart kredytowychKarty kredytowe wzbudzają wiele emocji, dyskusji i sprzecznych opinii. Dla jednych są przydatnym instrumentem płatniczym, podczas gdy inni – jednak nieliczni – twierdzą, że jest to źródło długów i są jej zagorzałymi przeciwnikami. Karta kredytowa to przydatny oraz coraz bardziej popularny produkt finansowy. Warto skupić się na jej zaletach, ponieważ rozsądne korzystanie z karty kredytowej przynosi korzyści finansowe i ułatwia życie. Karty kredytowe, które są prezentowane przez ranking kart kredytowych gwarantują ponad 50 dniowy okres bez odsetek a także dodatkowe promocyjne warunki, tj. brak opłat za korzystanie i wydanie karty oraz inne bonusy. Poniżej przedstawiamy cztery najlepsze karty kredytowe oferowane przez polskie banki. Aby otrzymać własną kartę nie musisz posiadać konta w banku, wystarczy złożenie wniosku online. Kliknij przycisk „Złóż wniosek” i wypełnij formularz na stronie internetowej banku. Ostatnia aktualizacja rankingu: 10 Wrzesień 2016r.

 

Ranking kart kredytowych – najlepsza karta kredytowa – Wrzesień 2016

 

City Handlowy

City Handlowy – Karta kredytowa z voucherem 400 zł

•  Voucher o wartości 400 zł do wydania w sklepie z elektroniką Morele.net *
•  Zniżki do 50% w ponad 5000 punktach usługowo-handlowych w Polsce
•  Okres bez odsetek: 56 dni
•  Oprocentowanie po zakończeniu okresu bez odsetek: 10%
•  Opłata za wydanie karty: 0zł
•  Opłata miesięczna: 0zł
•  Opłata za wznowienie karty (po 12 miesiącach): 0zł
•  Wypłata gotówki z bankomatu: 6% wartości transakcji (min. 10zł)
•  Limit kredytowy: do 10 000zł

* Bardzo ważne! Po otrzymaniu karty kredytowej należy w ciągu miesiąca minimum 1 raz zalogować się do bankowości internetowej lub mobilnej Citi Banku oraz przez kolejne 12 miesięcy (licząc od miesiąca, w którym otrzymało się kartę) wykonywać przynajmniej 1 transakcję kartą kredytową miesięcznie. W przypadku złamania warunków promocji posiadacz karty zobowiązany jest do zapłacenia bankowi kary umownej w wysokości 200zł! Promocja trwa do 31.08.2016.

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank – Karta kredytowa Visa

•  Możliwość rozłożenia zakupów na 10 rat 0% – za darmo jeden raz w roku
•  Okres bez odsetek: 56 dni
•  Oprocentowanie po zakończeniu okresu bez odsetek: 10%
•  Opłata za wydanie karty: 0zł
•  Opłata miesięczna: 0zł*
•  Opłata za wznowienie karty (po 12 miesiącach): 0zł
•  Wypłata gotówki z karty: pierwsza w miesiącu za 0zł, kolejna 4% (min. 10zł)
•  Limit kredytowy: do 25 000zł

* 0zł pod warunkiem wykonania transakcji o wartości 500 zł miesięcznie. W przypadku niespełnienia warunku opłata za kartę wynosi 5zł miesięcznie.

Smartbank

Millennium Bank – Karta kredytowa Visa/MasterCard

•  Okres bez odsetek: 51 dni
•  Oprocentowanie po zakończeniu okresu bez odsetek: 10%
•  Opłata za wydanie karty: 0zł
•  Opłata miesięczna: 0zł*
•  Opłata za wznowienie karty (po 12 miesiącach): 0zł
•  Wypłata gotówki z karty: 3,99% (min. 9,99 PLN)
•  Limit kredytowy: do 15 000zł

* 0zł pod warunkiem wykonania 5 transakcji miesięcznie. W przypadku niespełnienia warunku 4,99zł dla standardowej karty kredytowej lub 7,99zł w przypadku kart Alfa oraz Impresja

Wybierając kartę Alfa oraz Impresja otrzymasz dodatkowo 5% zwrotu za zakupy u ponad 20 Partnerów (możesz zyskać aż do 760 złotych rocznie). Te dwie karty umożliwią Ci także ubieganie się o większy limit kredytowy: 100 000zł. Do kart Alfa oraz Impresja automatycznie uruchamiany jest pakiet ubezpieczeniowy, z którego można zrezygnować w dowolnym momencie. Koszt pakietu ubezpieczeniowego to 3,99 zł miesięcznie.

T-Mobile Usługi Bankowe

T-Mobile Usługi Bankowe – Karta Kredytowa

•  Okres bez odsetek: 58 dni
•  Oprocentowanie po zakończeniu okresu bez odsetek: 7,6%
•  Opłata za wydanie karty: 0zł
•  Opłata miesięczna: 0zł*
•  Opłata za wznowienie karty (po 12 miesiącach): 0zł**
•  Wypłata gotówki z karty: 4% (min. 10 PLN)
•  Limit kredytowy: do 40 000zł

* 0zł do końca 2016 r. Potem 0zł pod warunkiem wykonania 4 płatności miesięcznie lub w przypadku niespełnienia warunku 5 zł miesięcznie.

** 0zł pod warunkiem dokonania płatności na łączną kwotę min. 15 000 zł w ciągu ostatniego roku) lub 35 zł (pod warunkiem rozliczenia płatności na sumę min. 7 500 zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy). W przypadku niespełnienia żadnego warunku: 70 zł

Czy warto mieć kartę kredytową?

Karta kredytowa to rodzaj karty płatniczej, która w przeciwieństwie do karty debetowej, nie jest ograniczona stanem naszego konta. Karta kredytowa najczęściej przydaje nam się podczas płatności internetowych i podróży samolotami. Zapewnia autoryzację płatności online już po kilkunastu sekundach. Nie ma też problemów z płatnościami w obcej walucie. Jest ona niezastąpiona podczas rezerwacji biletów samolotowych, bądź rezerwacji miejsca w hotelu przez Internet. Łatwiej jest także o odzyskanie pieniędzy za niespełniający naszych oczekiwań towar lub usługę. Można nią płacić w każdym punkcie, gdzie akceptowane są karty płatnicze. Podobnie jak karta debetowa może mieć (lub nie) funkcję płacenia zbliżeniowego i jest zabezpieczona czterocyfrowym PINem. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty kredytowej postępujemy tak samo jak w wypadku każdej innej karty – dzwonimy do banku i zastrzegamy ją.

Ranking kart kredytowych – jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Jako, że karta kredytowa to rodzaj kredytu, aby ją dostać musimy spełnić pewne warunki. Najważniejszym z nich jest osiąganie regularnych dochodów. Regularne zarobki mają wpływ na zdolność kredytową, która bezpośrednio wpływa na wysokość limitu na karcie. Czym więcej zarabiamy, tym większy limit możemy otrzymać. Warto sprawdzić swoją historię kredytową a także kontrolować swoją wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej (https://www.bik.pl), aby ocenić szansę otrzymania karty kredytowej. Należy jednak pamiętać, że wysoki limit na karcie kredytowej blokuje nam możliwość zaciągnięcia kolejnych kredytów – obniża nam zdolność kredytową o wysokość limitu.

Najlepsze karty kredytowe a opłaty

Otrzymanie karty najczęściej nie łączy się z żadnymi kosztami. Po roku jej użytkowania może nam jednak zostać naliczona opłata za odnowienie karty. Aby uniknąć tej opłaty najczęściej wystarczy regularnie korzystać z karty i spłacać ją terminowo. Podstawowym kosztem jest jej oprocentowanie. Istotnym Najlepsze karty kredytowejest fakt, że istnieje okres karencji, który oznacza, że przez określony czas możemy spłacić zadłużenie karty bez żadnych odsetek. Długość tego okresu również zależy od banku, w którym zdecydowaliśmy się na kartę kredytową. Standardowo wynosi on ok. 54 dni. Okres bezodsetkowy liczony jest od dnia ustalonego jako początek okresu rozliczeniowego, a nie dnia dokonania transakcji.

Dobrze jest sprawdzić nasz ranking kart kredytowych i przeanalizować dostępne oferty lub porozmawiać z pracownikiem banku, na ten temat. Pomoże nam to uniknąć kolejnych opłat związanych z kartą kredytową. Warto też wiedzieć, że jeżeli nie mamy możliwości spłacenia całego zadłużenia w okresie bezodsetkowym powinniśmy jak najszybciej wnieść opłatę minimalną (jej wysokość również zależna jest od banku wydawcy). Bez wniesienia opłaty minimalnej zobowiązani będziemy ponieść opłatę karną. Dokładną datę spłaty i wysokość kwoty minimalnej do spłaty otrzymamy na wyciągu wysłanym nam przez bank.

Prowizje i bankomaty

Niejednokrotnie z wybraniem pieniędzy z bankomatu, bądź a dokonywaniem nią przelewów wiążę się duży koszt. Wypłaty z bankomatu obarczone są natychmiastowym naliczaniem odsetek, dlatego powinno się je spłacać jak najszybciej, bądź do tego celu wykorzystywać kartę debetową.

Ubezpieczenie karty kredytowej

Banki oferują szeroki zakres ubezpieczeń dołączanych do kart kredytowych. Dotyczą one kradzieży, zgubienia karty lub nieuprawnionego użycia jej, ubezpieczenia NNW, a nawet ubezpieczenia gwarancji najniższej ceny. Warto zastanowić się czy dane ubezpieczenie będzie nam faktycznie potrzebne i czy jest warte swojej ceny. Najpopularniejszym ubezpieczeniem związanym z kartą kredytową jest ubezpieczenie spłaty kredytu. Jeżeli właściciel karty umrze, doświadczy niezdolności do pracy, utraty pracy bądź inwalidztwa, bank pokryje za niego część lub całość zadłużenia. Jak każde ubezpieczenie ma ono swoje warunki, warto dokładnie się z nimi zapoznać. Składkę na ubezpieczenie spłaty karty zazwyczaj pobiera się miesięcznie i jest ona zależna od wysokości salda aktualnego zadłużenia karty kredytowej. Innym popularnym rodzajem ubezpieczenia przy karcie kredytowej jest ubezpieczenie nieuprawnionej transakcji. Jeżeli zgubimy kartę, bądź zostanie nam ona skradziona, ubezpieczyciel weźmie na siebie odpowiedzialność spłaty zadłużenia do ustalonej kwoty.

Jakie korzyści może zagwarantować Ci najlepsza karta kredytowa?

Z kartą kredytową związane są także korzyści, takie jak przykładowo comiesięczny zwrot pewnego procentu wartości dokonanych zakupów, rozłożenie niektórych zakupów na raty bez odsetek lub programy lojalnościowe w punktach partnerskich. Warto wybrać kartę, która dysponuje takimi korzyściami, jakimi będziemy faktycznie zainteresowani.

Sprawdź porównanie kart kredytowych i wybierz dobrą ofertę

Na początku powinniśmy zastanowić się w jakim celu będziemy wykorzystywać kartę, a w doborze odpowiedniej oferty pomoże nam ranking kart kredytowych. W następnej kolejności powinniśmy wybrać kartę z jak najniższymi opłatami i jak najniższym oprocentowaniem. Istnieje możliwość negocjowania wysokości opłat i prowizji, warto więc spróbować dogadać się z pracownikiem banku. Interesować powinien nas także jak najkorzystniejszy dla nas termin spłaty. Powinniśmy wybrać go tak, aby zawsze mieć w tym czasie pieniądze na swoim koncie osobistym, które przeznaczymy na spłatę zadłużenia karty kredytowej. Warto wybrać kartę z jak najdłuższym okresem bezodsetkowym. Musimy też uważać na ukryte koszty zawarte w prowizjach i ubezpieczeniach, których nie potrzebujemy.

Pamiętaj również aby zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Nikomu nie udostępniaj danych zawartych na Twojej karcie kredytowej. Odsyłam do filmu z kampanii społecznej przygotowanej przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Bezpieczenstwo w sieci

Autor tekstu: Aleksandra Lukoszek

 

Jak działają karty kredytowe?

Karty kredytowe posiadają chyba tylu samo zwolenników co przeciwników. Jedni je uwielbiają, a używanie ich weszło im w nawyk tak bardzo, że nie wyobrażają sobie życia bez nich. Inni natomiast nie są w stanie zrozumieć, jak można używać tego typu kart. Z pewnością nawet najlepsza karta kredytowa posiada zarówno wiele zalet jak i wad. Istnieje dużo argumentów za używaniem tych kart, jak i przeciw nim. Jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób używamy karty i jak potrafimy kontrolować swoje wydatki.

Rodzaje kart

Istnieje wiele rodzajów kart. Można je dzielić ze względu na przeróżne kryteria. Jednym z najbardziej znanych jest sposób rozliczania transakcji. W tej kategorii najbardziej rozpowszechniona jest z pewnością karta debetowa, która zazwyczaj dołączana jest do każdego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Możemy jej używać tylko do wysokości środków na koncie. W praktyce oznacza to, że gdy skończą nam się pieniądze, to już nie zapłacimy za pomocą tej karty. Z wyjątkiem sytuacji, gdy możemy wejść na debet, ale to już nieco inny temat.

Karta kredytowa to natomiast karta płatnicza, która działa na zasadzie pay later, czyli możemy dokonywać za jej pomocą płatności do Karta kredytowawysokości ustalonego na karcie limitu, nawet gdy jesteśmy pozbawieni środków na koncie. Wynika to z tego, że karta kredytowa nie jest powiązana z naszym kontem ROR. Na spłatę zadłużenia, które w związku z rodzajem użytkowania karty kredytowej pojawia się na niej, mamy pewien ustalony czas, zwany okresem bezodsetkowym. Jeśli nie zdążymy spłacić karty w tym czasie, to będziemy musieli zapłacić odsetki.

Oprócz kart debetowych i kredytowych mamy również na polskim rynku inne, nieco mniej popularne, rodzaje kart. Karta bankomatowa, której nazwa używana jest często zamiennie z debetową, działa bardzo podobnie jak debetowa, z tym ograniczeniem, że za jej pomocą nie zapłacimy w sklepie, ale będziemy mogli tylko wybierać pieniądze z bankomatu.

Pozostałe dwa rodzaje to karta przedpłacona, prepaid, która podobnie jak kredytowa nie jest podłączona do rachunku, ale działa na tej zasadzie, że można korzystać tylko ze środków, które wcześniej zostały przesłane na tę kartę, oraz karta charge. Ten drugi rodzaj jest chyba najmniej popularny. Działa podobnie jak kredytowa na zasadzie pay later. Różnica polega jednak na tym, że w przypadku karty charge zadłużenie spłacane jest zawsze w całości i zawsze automatycznie ze środków zgromadzonych na naszym koncie.

Karty można podzielić jeszcze według innych kryteriów. Możemy wyróżnić karty zbliżeniowe, wypukłe i płaskie, lokalne i międzynarodowe, karty dla klientów indywidualnych i dla firm, karty srebrne, złote i platynowe. Możliwości jest naprawdę sporo. Dla nas jednak, w tym wypadku najważniejsza będzie karta kredytowa, niezależnie od dalszych jej podziałów.

Porównywarka kart kredytowych a czas na spłatę

Karty kredytowe, jak już wspomnieliśmy wcześniej, działają na zasadzie pay later. Dokonując płatności za pomocą tej karty, wydajemy pieniądze banku, a dopiero później dokonujemy spłaty zadłużenia, które w sposób naturalny pojawia się na karcie.

Czas, jaki mamy na spłatę zadłużenia, aby nie ponieść dodatkowych kosztów, wynosi w zależności banku od około pięćdziesięciu do około sześćdziesięciu dni. Jeśli w tym okresie, zwanym bezodsetkowym, spłacimy w całości kwotę, jaką mamy do oddania, to bank nie naliczy nam żadnych odsetek. Powyższy ranking kart kredytowych jako jedno z ważniejszych kryteriów bierze pod uwagę długość okresu bez odsetek.

Należy pamiętać, że okres bezodsetkowy dzieli się na cykl rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia. Pierwszy cykl trwa zazwyczaj miesiąc i kończy się najczęściej dwudziestego pierwszego dnia każdego miesiąca. Po tym czasie otrzymamy wyciąg z rachunku karty, który podsumuje informacje związane z jej używaniem. Czas na spłatę zadłużenia to pozostały czas okresu bezodsetkowego. Czyli, gdy cały ten okres trwa na przykład 58 dni, to po cyklu rozliczeniowym, który trwa 30 dni, zostaje nam 28 dni, podczas których możemy dokonać spłaty.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że jeśli spóźnimy się ze spłatą zadłużenia, to będziemy musieli płacić odsetki, które w przypadku karty kredytowej są dużo wyższe niż w przypadku różnego rodzaju kredytów. Możemy wybrać sobie i ustalić konkretny dzień na dokonanie wpłaty regulującej nasz dług. Z reguły najlepiej jest wybrać dzień, w którym mamy najwięcej pieniędzy na koncie, czyli zazwyczaj będzie to dzień wypłaty.

Limit i dodatkowe wydatki

Często ludziom wydaje się, że pieniądze na karcie kredytowej nie kończą się, co oczywiście nijak ma się do rzeczywistości. Na karcie kredytowej przyznawany jest nam jakiś określony limit, przykładowo 5 tysięcy złotych. Za jego przekroczenie bank może nam naliczyć karę, na przykład w postaci karnych odsetek. Trzeba zatem pamiętać, aby nie doszło do jego przekroczenia, co może się zdarzyć, gdy wybieramy pieniądze z bankomatu należącego do innego banku lub w innej sytuacji, w której transakcja nie zostanie od razu zaksięgowana. Tego typu operacje mogą nie brać pod uwagę naszego limitu. Czasem banki mogą naliczać dodatkowe opłaty za samo osiągnięcie limitu.

Dodatkowo pamiętać trzeba, że karta kredytowa opłaca się tylko w przypadku dokonywania transakcji bezgotówkowych. Jest tak dlatego, że wybieranie pieniędzy z bankomatu lub przelewy z konta karty są dodatkowo oprocentowane. Nie obowiązuje ich okres bezodsetkowy. Jeśli chcemy się zdecydować na kartę kredytową, to musimy mieć na uwadze, jakich transakcji dokonujemy najczęściej. Dodatkowo kosztować nas może również zmiana daty cyklu rozliczeniowego, dlatego wszelkie decyzje związane z tego rodzaju kartą muszą być przemyślane.

Wydatków związanych z kartą kredytową może być więcej. Są one jednak powiązane także z innymi rodzajami kart. Mowa tu o opłatach za wydanie karty lub jej duplikatu, miesięczna i roczna opłata za kartę oraz obowiązkowe lub opcjonalne ubezpieczenia karty. Bardzo często większość z tych opłat może, pod różnymi warunkami, zostać zniesiona. Na przykład, gdy dokonuje się jakiejś minimalnej liczby transakcji bezgotówkowych lub ich suma przekracza jakąś ustaloną kwotę.

Karta kredytowa nie dla każdego

Jak widać karta kredytowa nie jest dobrym rozwiązaniem dla każdego. Zanim zdecydujemy się na tego rodzaju kartę, musimy dokładnie przemyśleć wiele aspektów jej posiadania. Przede wszystkim trzeba potrafić odpowiedzialnie i racjonalnie zarządzać finansami. Nie można zapominać o limitach, terminach spłaty oraz oszacować nasze możliwości w zakresie spłaty zadłużenia. Co więcej trzeba być odpornym na pokusę wydawania większej sumy pieniędzy, niż będziemy w stanie oddać, co w niektórych przypadkach może być naprawdę trudne. Z pewnością musimy być także wielkimi zwolennikami transakcji bezgotówkowych.  Dodatkowo dochodzi kwestia komfortu psychicznego. Z jednej strony wiemy, że mamy limit, z którego możemy korzystać, nawet jeśli nie mamy własnych środków, przez co nie musimy martwić się o niespodziewane wydatki, ale z drugiej strony przez cały czas jesteśmy zadłużeni w banku i jeśli raz wydamy więcej, niż będziemy mogli spłacić, to możemy popaść w spiralę zadłużenia.

Z tych powodów trzeba naprawdę dokładnie przemyśleć, czy karta kredytowa będzie nam potrzebna. Oczywiście często może być ona dużym ułatwieniem, a gdy rozsądnie z niej korzystamy i pamiętamy o wszystkich sprawach, to za jej używanie nie zapłacimy ani grosza. Z pewnością karta kredytowa nie jest rozwiązaniem dla każdego, ale jeśli zdajemy sobie sprawę z własnych słabości oraz rozumiemy dobrze jej działanie, to możemy z niej umiejętnie korzystać. Poszukiwania karty warto rozpocząć od zerknięcia na powyższy ranking kart kredytowych.

Autor tekstu: Łukasz Kordowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *