Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych

Zgodnie z zasadami, które jest uchwalone przez konstytucję w Polskim prawie, każdy obywatel, nie zważając stan zdrowia, wiek oraz wykształcenie, ma prawo do skorzystania z ubezpieczenia zdrowotnego. Z racji opłacania składek między innymi z dochodów, które uzyskujemy mamy prawo do korzystania z Państwowych instytucji takich jak szpital, lekarz ogólnie dostępny np. rodzinny, czy skorzystanie z wizyty u stomatologa, natomiast termin wizyty, na którą zostaniemy umówieni bardzo często przekracza ostateczny czas oczekiwania, po którym możemy dowiedzieć się od specjalisty negatywnych wiadomości na temat naszej dalszej przyszłości…

Aby uniknąć takich sytuacji, mamy dodatkową możliwość umówienia się ze specjalistą w terminie niemal natychmiastowym, oczywiście za sporą dopłatą. Jest to korzystne rozwiązanie dla naszego stanu zdrowia, jednak ze względu na środki, na które nie każda osoba może sobie pozwolić, powstało kilka rodzajów ubezpieczeń, które zdecydowanie pozwala nam na atrakcyjniejsze rozwiązania.

Popularnym ubezpieczeniem indywidualnym i często wybieranym jest tzw. polisa zdrowotna, która dzieli się na trzy główne moduły:

 

  • ubezpieczenia ambulatoryjne
  • ubezpieczenia szpitalne
  • assistance medyczny, ubezpieczenia lekowe.

 

Pierwsza oferta jest najczęściej wybierana przez Polaków, ponieważ daje możliwość skorzystania z porad wielu specjalistów na terenie całego kraju, dodatkowo obejmuje szerokie badania diagnostyczne oraz zabiegi ambulatoryjne, które mamy spisane na umowie. Decydując się na nią mamy możliwość korzystania z kilkuset placówek w całej Polsce, a przede wszystkim na szybką pomoc ze strony lekarzy. To wszystko jedynie za okazaniem karty ubezpieczeniowej.

Drugim, często wybieranym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie szpitalne. Rodzajów tych ubezpieczeń jest kilka, natomiast ich wspólną zaletą jest szybki i łatwy dostęp do bogatych usług lekarskich, w komfortowych warunkach. Obejmuje również organizacje i koszty specjalistycznych zabiegów, a także operacji. Dodatkowo przyczynia się do poprawy samych warunków hospitalizacji. Jak widać wachlarz usług jest dość obszerny, natomiast minusem tej polisy jest koszt uzależniony od stanu zdrowia pacjenta, co za tym idzie – osoby z mniejszymi problemami zdrowotnymi zobowiązani są do zapłacenia mniejszej kwoty za samo ubezpieczenie.

Assistance medyczny to nic innego jak wzbogacenie danego ubezpieczenia zdrowotnego, na które się decydujemy. Jest on dodatkiem, na który nie musimy się decydować. Wybierany jest najczęściej przez osoby starsze, ponieważ w jego skład wchodzi głównie pomoc w prowadzeniu domu po powrocie ze szpitala lub po wypadku, opiekę nad osobami nie dającymi rady samodzielnie poradzić sobie z codziennymi czynnościami, a także opiekę nad zwierzętami domowymi.

Najmłodszym ubezpieczeniem zdrowotnym, które gości na Polskim rynku jest ubezpieczenie lekowe. Jego ideą jest zredukowanie kosztów, które przeznaczane są na zakup lekarstw, przede wszystkim na receptę. Dzięki tej polisie, pacjent może uzyskać nawet 80% dofinansowania na kwotę, którą przeznaczył, by na wybrane produkty w aptece.

Przedstawione ubezpieczenia kryją pod sobą komfortowe rozwiązania, z których warto skorzystać, by doświadczyć szybkiego oraz skutecznego leczenia. Często niestety nasz budżet nam nie pozwala na wybór powyższych polis bądź sama nie wiedza o ich istnieniu. Korzyści same mówią dlaczego warto się na nie zdecydować, jednak jest to również uzależnione od naszych potrzeb, o których wiemy najlepiej my sami lub w ich ustaleniu może nam pomóc, dobry ubezpieczyciel, u którego zdecydujemy się na zakup polisy.

 

Może Ci się również spodoba