Jak działa przelew bankowy?

Praktycznie każdy z nas, chociaż raz w życiu, samodzielnie robił przelew bankowy. Postęp technologii coraz szybciej się rozwija, dzięki czemu mamy większe ułatwienia w realizowaniu przelewów. Jednak czy potrafimy zdefiniować to pojęcie? Czy nasza wiedza na temat przelewów jest wystarczająca? Czy jednak jest coś, o czym nie wiedzieliśmy, a co jest bardzo przydatne? Za chwilkę się przekonacie.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nawet nie pomyślelibyśmy o takiej przyjemności jak przelew internetowy. Korzystaliśmy z poczty, lub po prostu wpłacaliśmy daną kwotę osobiście w oddziale banku. Teraz, mamy możliwość zapłacenia bez wychodzenia z domu za wszystkie rachunki, czynsz oraz zakupy przez Internet.

Czy wiesz co to jest przelew bankowy?

Wykonywanie tej czynności jest tak oczywiste, że czasem po prostu nie potrafimy odpowiedzieć na to pytanie. Przelew bankowy, nazywany jest również przelewem na rachunek. Jest to niezawodny sposób, przekazywania środków pomiędzy osobami i firmami. Przelew jest najpopularniejszą metodą wykonywania płatności bezgotówkowych. Płatność bezgotówkowa jest to nic innego jak rozliczenie elektroniczne. Jak sama nazwa wskazuje, dokonujemy przelewu przez Internet.

Na czym natomiast polega polecenie przelewu? To forma rozliczenia bezgotówkowego, która polega na tym, iż bank na nasz wniosek (klienta), deklaruje się przelać określoną kwotę z naszego konta na inny rachunek, może to być w tym samym lub też innym banku. Warunek jest jeden i najważniejszy – zlecenie zostanie zrealizowane jeśli posiadamy odpowiednie pokrycie na swoim rachunku, z którego zostanie dokonany przelew wychodzący. Musimy również wiedzieć, że poprawność rozliczeń transakcji międzybankowych, kontrolowana jest przez KIR, czyli Krajową Izbę Rozliczeniową (https://www.kir.pl). Transakcja ta, jest obsługiwana w systemach ELIXIR oraz EuroELIXIR.

Jeżeli chodzi o formę dyspozycji polecenia przelewu bankowego, może być to forma papierowego formularza polecenia wpłaty. Natomiast, częściej korzysta się z elektronicznej wersji. Zlecenia w takiej formie, są wygodniejsze a także szybsze w realizacji i w użyciu. Wielką zaletą jest przede wszystkim to, że nie musimy odwiedzać oddziału oraz opłaty są tańsze dla zleceniodawcy. Jeżeli zmienimy zdanie i będziemy musieli odwołać przelew dokonany elektronicznie, możemy to zrobić tylko wtedy gdy, bank nie obciążył jeszcze naszego konta. Pamiętajmy więc o czasie, który jest nam dany, aby później nie żałować swojej decyzji. Jeśli bank pobierze daną sumę z naszego rachunku, niestety nie da się tego wyprostować.

Przelew stały/ polecenie zapłaty

Na czym polega przelew stały? Jest dyspozycją przekazywania sumy tylko w ustalonych porach, względem wybranego odbiorcy. Stałe przelewy charakteryzują się stałą kwotą. Dzięki temu rodzajowi przelewu, możemy w łatwy sposób uregulować wszystkie rachunki. Przelew bankowyDaje nam to gwarancję, że nie zapomnimy o tym obowiązku, ponieważ bank sam automatycznie pobiera środki z naszego konta i przelewa na wskazany przez nas rachunek.

Polecenie zapłaty natomiast, jest to przelew inicjowany przez odbiorcę. Jeżeli składamy polecenie zapłaty, wyrażamy zgodę na obciążenie naszego konta. Mając natomiast wątpliwości odnośnie kwoty, jaka jest pobierana z naszego rachunku, mamy możliwość anulowania pojedynczej transakcji. Pamiętaj, w przypadku przelewu stałego, polecenie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

System SYBIR

SYBIR jest to System Bankowy Izb Rozliczeniowych. Do roku 2004, był wykorzystywany w celu dokonywania rozliczeń międzybankowych. SYBIR polegał na przeznaczaniu dokumentu papierowego polecenia przelewu między bankami. Istotne jest również to, że obsługiwał pocztę kurierską. Dostarczaniem dokumentów zajmowała się natomiast Krajowa Izba Rozliczeniowa. System ten, gwarantował nam rozliczenie w ciągu dwóch dni roboczych oraz dostarczenie do adresata przesyłki kurierskiej już na następny dzień. 1 lipca 2004 roku, system ten został jednak zastąpiony przez nowocześniejszy rodzaj systemu, o nazwie ELIXIR.

ELIXIR

ELIXIR czyli Elektroniczna Izba Rozliczeniowa, to system, który oparty jest na teletransmisji danych. Funkcjonuje on dzięki KIR. Jest to system rozrachunku netto. Zlecenia do zaksięgowania są w tym systemie, efektem łącznej sumy należności i zobowiązań banków. Elektroniczna Izba Rozliczeniowa, wykorzystywana jest w celu wykonywania : przelewów, poleceń zapłaty, dowodów wpłaty, a także obsługi czeków. Czas przelewu w tym systemie wynosi jedynie dwie godziny. Jeżeli chodzi o przelewy wykonywane w tym samym banku, czas realizacji wynosi zaledwie kilka minut. Warto zapamiętać, że informacje między podmiotami systemu są przesyłane w sesjach od poniedziałku do piątku. Każdego dnia występują trzy sesje: poranna, południowa i wieczorna. Jeżeli chodzi o godziny sesji, są one stałe, natomiast godziny księgowania środków się różnią. Od roku 2005, istnieje coś takiego jak EuroELIXIR, czyli obsługa rozliczeń w euro.

Szybki przelew czyli SORBNET

SORBNET jest to System Obsługi Rachunków Banków w Narodowym Banku Polskim. Służy on do rozliczeń wysoko-kwotowych i jest prowadzony przez Narodowy Bank Polski. System ten, pozwala na szybkie przekazywanie środków na rachunek bez względu na rodzaj banku. Rozliczany jest on w czasie rzeczywistym. Pamiętajmy o tym, że kwota przelewu w SORBNET, nie obejmowana jest żadnymi ograniczeniami. Wadą natomiast są dodatkowe, stałe opłaty, zazwyczaj jest to kwota 30 zł. Jeżeli chodzi o podmioty SORBNETU, są to: instytucje rozliczeniowe czyli KIR, centrale banków komercyjnych oraz zrzeszenia banków spółdzielczych. SORBNET podobnie jak ELIXIR funkcjonuje w dniach roboczych. Prowadzony jest jednak w sposób ciągły.

Przelew ekspresowy

Istnieje również przelew ekspresowy, który polega na szybkim przekazywaniu środków na konto w innym banku. Funkcjonuje również coś takiego, jak przelew ekspresowy w BlueCash, gdzie przekazywanie pieniędzy realizowane jest w ciągu 15 minut. BlueCash jest najczęściej wykorzystywanym systemem, jeśli chodzi o przelewy ekspresowe. Umożliwia on przede wszystkim zamianę jednego przelewu międzybankowego na dwa przelewy wewnątrz-bankowe. Pojawiają się tutaj natomiast, ograniczenia dotyczące kwoty a także niestety dodatkowe opłaty. Czas realizacji przelewu ekspresowego, zależy od czasu zaksięgowania przelewu wewnątrz-bankowego na koncie odbiorcy. Musimy pamiętać, że taki przelew może się czasem opóźnić. Natomiast jest to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj przelewu. Zastanawiacie się pewnie ile wynosi maksymalna wartość? Pamiętajmy, że nie może ona przekraczać 100 000 zł.

Jakie są metody autoryzacji przelewów bankowych?

1. Lista haseł jednorazowych: jest to tzw. karta zdrapka lub drukowana papierowa lista haseł. Hasła generowane są dużo wcześniej i przypisywane są do konkretnego klienta. Jeżeli wykonujemy czynność, która wymaga autoryzacji, system wymaga podanie następnego hasła z listy. Korzystając z jednego hasła, automatycznie zamawiana jest kolejna lista, którą musimy aktywować.

2. Token do generowania haseł: dotyczy urządzeń elektronicznych, transakcji internetowych. Występują w formie breloka, niektóre natomiast przypominają kalkulator. Metoda ta, jest łatwa w obsłudze. Instalując token na telefonie, możemy połączyć go ze swoim kontem. Wykonując transakcję, metoda ta wywołuje żądanie nowego hasła.

3. Hasła przesyłane SMS-ami: są to hasła jednorazowe, generowane na żądanie przez system banku. Jest to chyba najbezpieczniejsza, najłatwiejsza i najczęściej używana metoda autoryzacji. Polega na podaniu naszego numeru telefonu, następnie bank udostępnia potwierdzenie operacji bankowych, wysyłając nam SMS-em kod. Ta metoda jest zawsze pod ręką, co najważniejsze jest najtańsza, bardzo często bezpłatna i wygodna.

Szukasz dobrego konta w banku?

Sprawdź nasz Ranking Kont Bankowych – zawsze aktualne porównanie ofert przygotowane przez specjalistów z zakresu finansów osobistych i bankowości.

Może Ci się również spodoba