Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Ludzie dzielą się na przeciwników i zwolenników kart kredytowych. Ci pierwsi obawiają się zadłużenia, popadania w trudne do spłaty kredyty, zatracenia kontroli nad swoimi wydatkami i rosnących odsetek. Po części mają rację, jednak na wszystko należy znaleźć złoty środek. Mądrze używana karta kredytowa może stać się znacznym ułatwieniem w nagłych wydatkach. Dodatkowo nie wymaga tak wielu formalności jak kredyt czy zakup na raty.

Wiele zależy od umiejętności zarządzania swoim długiem i sprawności spłacania pożyczonych środków przez właściciela karty. Ważnym etapem takiego zarządzania jest już sam moment wyboru karty kredytowej. To, która karta kredytowa jest najlepsza zależy od kilku parametrów.

Limit karty kredytowej

Jego maksymalna wysokość jest z góry określona, jednak jaki będzie w rzeczywistości zależy od naszej zdolności kredytowej, która zostanie zbadana tak, jak w przypadku zaciągania kredytu. Jeśli zdolność kredytowa na to pozwala oraz planujemy duże wydatki, należy poszukiwać karty o jak największym limicie.

Opłata za założenie karty kredytowej

Im mniejsza tym lepiej, ale niektóre banki nie pobierają opłaty za jej założenie wcale. W następnych latach pobierana jest jednak tzw. opłata za odnowienie.

Koszty związane z kartą kredytową

Coroczna opłata za prowadzenie karty (lub zwana opłatą za jej odnowienie) może wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – zależnie od rodzaju karty, jej limitów itp. Przy wyborze karty warto zwrócić uwagę na warunki, jakie trzeba spełnić, aby uniknąć tych kosztów. Takim warunkiem może być comiesięczne dokonywanie transakcji o określonej kwocie.

Oprocentowanie

Im niższe tym lepiej. Niestety karty kredytowe są oprocentowane dość wysoko, bo powyżej 10 procent.

Wybór karty kredytowejUbezpieczenie karty

Przydatne narzędzie w przypadku kradzieży czy zgubienia. Warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie swojej karty i dowiedzieć się czy bank uwzględnia je w swojej ofercie czy wymaga osobnego wykupienia.

Okres bezodsetkowy – grace period

Wynosi standardowo około 54 dni, ale można spotkać dłuższe. Jest to czas, w którym nie są naliczane odsetki, a więc swoje zadłużenie najlepiej spłacić przez zakończeniem tego okresu. Bardzo istotne jest to, że okres bezodsetkowy nie jest liczony od chwili powstania zobowiązania (zapłaty kartą), tylko od konkretnego ustalonego wcześniej dnia miesiąca.

Jak wybrać najlepszą kartę kredytową?

Wybierz najlepszą ofertę korzystając z naszego rankingu kart kredytowych.

 

Może Ci się również spodoba